Proses Pengajaran
Makro
4.2.1 Mengenalpasti bidang, jenis
dan kandungan.
4.2.2 Menulis hasil pembelajaran mengikut aras,
tahap dan latar belakang murid.
4.2.3 Merancang alat dan bahan untuk penghasilan.
4.2.4 Mereka bentuk bahan bantu pengajaran dan
pembelajaran.
4.2.5 Menggunakan strategi, kaedah dan teknik
pengajaran dan pembelajaran.
4.2.6 Mereka bentuk set induksi, mereka bentuk
langkah-langkah pengajaran dan
pembelajaran.
4.2.7 Mereka bentuk aktiviti pengayaan dan
penambahbaikan.
4.2.8 Mereka bentuk aktiviti apresiasi dan
refleksi.
4.2.9 Mereka bentuk penutup.
4.2.10Membuat
maklumbalas, refleksi dan tindakan pembetulan.
CONTOH PENGAJARAN MAKRO
Rancangan Pengajaran Harian :
Mata pelajaran :
Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 2M
Tarikh : 30 Ogos
2012
Masa : 12.15 tgh
– 12.45 tgh (30 minit)
Bilangan murid :
16 orang
Bidang pelajaran : Membuat
Corak dan Rekaan
A Hasil pembelajaran: Mengambar
(Aras 3)
i) Menghasilkan
Kad ucapan dengan menggunakan pelbagai bahan serta teknik gosokan
setelah membuat pemerhatian.
ii) Menyata dan
mempamerkan hasil kerja.
Objektif pem
B Objektif Pembelajaran: Pada akhir sesi
pembelajaran ini, murid dapat:
i) Menghasilkan kad ucapan dengan menggunakan
teknik gosokan
ii) Menguasai isi kandungan pelajaran
iii) Mengetahui
cara-cara untuk menghasilkan kad ucapan dengan teknik gosokan
iv) Menghasilkan kad ucapan
yang menarik dan kreatif.
C Membina
kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1. Menggunakan
bahan untuk menghasilkan kad ucapan secara
mudah
2. Meningkatkan kawalan psikomotor murid dalan
kegiatan menggunting, mengosok
D Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Menghasilkan
gubahan corak mudah daripada motif yang dihasilkan
2. Memupuk sikap
kerja dengan cermat dan teliti
Konsep/
prinsip/ hukum /teori:
Menghasilkan kad ucapan dengan
pelbagai cara: menggunting, menyusun dan mengosok.
Bahan,
peralatan dan bahan sumber:
Krayon,
gunting, kertas lukisan, kertas tebal.
Langkah
berjaga-jaga: Berhati-hati semasa menggunakan benda-benda tajam seperti
gunting.
Pengetahuan
sedia ada:
1. Murid-murid
pernah melukis bentuk.
2. Murid
pernah melibat atau menghantar kad ucapan kepada ibubapa, guru dan kawan.
3. Murid-murid
pernah mendengar cerita Alladin.
Fasa
|
Hasil Pembelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Strategi P&P
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 min)
|
Menyatakan
teknik gosokan dengan menghasilkan kad ucapan yang cantik dan kreatif
|
Buat
kaitan dengan pengetahuan sedia ada murid dengan mempamerkan gambar Alladin
dan bertanya.
-Ini siapa ?
-Alladin terjumpa
apa
benda?
-Bagaimanakah dia menyuruh keluar ?
Cungkil
idea murid dengan menyuruh seorang murid ke depan melakukan perbuatan
Alladin.
Bolehkah
kita menggosokkan untuk menghasilkan corak yang cantik ?
|
Murid
memerhatian gambar dan menjawab soalan.
Murid
yang dipanggil ke depan mengikut arahan guru.
|
Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas menggunakan kartun konsep.
Menjalankan
aktiviti simulasi.
Sumber
pengajaran:
Tayangan
slide
|
Menstruktur/
Menstruktur semula
Langkah
1
(5 min)
|
Teknik
gosokan ialah pemindahan reka bentuk demi sesuatu permukaan ke permukaan lain
dengan cara menggosokkan.
Kertas
lukisan -menghasilkan kad ucapan.
Kertas
tebal –
melukis
bentuk.
Gunting
- mengguntingkan bentuk.
Krayon
–
mewarnakan
sekeliling stensil kertas.
|
Menerangkan
teknik gosokan dan kepentingan kad ucapan.
Menunjukkan
beberapa contoh kad ucapan.
Mengeluarkan
alat dan bahan yang hendak digunakan sambil menerangkan fungsi alat dan bahan
tersebut.
Memperingatkan
murid-murid supaya menggunakan alat seperti gunting dengan cermat dan baik.
|
Murid mendengar dengan teliti arahan guru.
|
Strategi/
Teknik:
Aktiviti
inkuiri dalam kumpulan
Sikap
saintifik dan nilai murni:
-Berhati-hati
Sumber
pengajaran:
Kertas
tebal, kerstas lukisan,
Gunting,
krayon.
|
Langkah
2
(5 min
)
|
Langkah 1 –
gunting beberapa bentuk daripada kertas tebal.
Langkah 2 –
warnakan sekeliling stensil kertas dengan krayon.
Langkah 3 -
Pegang bentuk di atas kertas lukisan dan gosokkan dengan jari mengarah ke
luar.
Langkah 4 –
ulangkan aktiviti dengan mendapatkan corak yang menarik secara tindah-tindih.
Langkah 5 –
menulis perkataan di atas kad ucapan.
|
Menerangkan
teknik-teknik menghasilkan kad ucapan berpandukan tayangan slaid.
Berpandukan
langkah kerja, guru menerangkan sambil membuat demostrasi di depan kelas.
Menunjukkan
hasil kerja yang siap kepada murid.
Memberi
peluang kepada murid untuk menyoal.
Menyuruh
beberapa orang murid untuk menerangkan semula langkah membuat.
Memberi
pujian dan pembetulan atas penerangan murid dan juga menerangkan semula
langkah yang agak mengelirukan murid.
|
Murid
memberi perhatian, mendengar, memerhatian dan menyoal apabila kurang faham.
|
Strategi:
. Perbincangan
kumpulan
Sumber
pengajaran:
Tayangan
slaid
Sikap
saintifik dan nilai murni:
-Berani
mencuba
-Beri
prihatian
|
Aplikasi
Idea
(30
min)
|
Proses
membuat
|
Menyuruh
murid duduk dalam kumpulan supaya mereka dapat saling membantu semasa
menjalankan kerja.
Menyuruh
ketua kumpulan tampil ke depan untuk mengambil kertas lukisan dan kertas
tebal. Bagi murid lain, mereka mengeluarkan alat dan bahan yang dibawa.
Menyuruh
murid memulakan kerja.
Memberi
bimbingan dan tunjuk ajar dari satu kumpulan ke kumpulan lain.
|
Murid
bergerak masuk kumpulan masing-masing yang telah ditentukan oleh guru sebelum
ini.
Ketua
kumpulan tampil ke depan mengambil bahan dan murid lain keluarkan alat yang
dibawa.
Murid
memulakan kerja.
|
Strategi/
Teknik:
Aktiviti
inkuiri dalam kumpulan
Sikap
saintifik dan nilai murni: - - kerjasama
-saling
membantu
KBKK:
-berfikir
secara kreatif
-menjana
idea
|
Refleksi/
Penutup
(
10min)
|
Penilaian
Rumusan
:
Kad
ucapan boleh dibuat sendiri dan dihantar kepada sesiapa sahaja dengan
menggunakan kos yang rendah.
|
Mempamerkan
hasil kerja yang baik dan juga yang kurang memuaskan.
Memberi
peluang kepada murid untuk memberi komen.
Memberi
ulasan atas hasil kerja mereka dan beri pengukuhan berdasarkan hasil
kerja murid.
Membuat
rumusan aktiviti hari ini.
Menyuruh
murid mengemaskan alat dan bahan.
Memberi
pesanan kepada murid untuk aktiviti minggu akan datang.
|
Murid
menghantar hasil kerja mereka yang sudah siap kepada ketua kumpulan.
Murid
membuat perbandingan hasil kerja dan memberi ulasan.
Murid
membersihkan meja dan mengemaskan alat dan bahan.
Murid
membuat catatan.
|
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan kelas
Sumber
pengajaran:
-hasil
kerja murid
Sikap
saintifik dan nilai murni: - - kebersihan
-penghargaan
KBKK:
-membanding
beza
-menilai
|
Jadual
4.1 Contoh Pengajaran Makro
Tiada ulasan:
Catat Ulasan